Susz konopny

Susz konopny jest wytwarzany z kwiatów konopi.

Susz konopny do celów medycznych jest wytwarzany z mieszaniny kwiatów konopi i był w wykorzystywany już w starożytności. W zależności od sposobu hodowli kwiaty konopi mogą różnić się właściwościami fizycznymi jak i farmakologicznymi, zawartością poszczególnych substancji, z których najważniejsze to: kannabinoidy (THC), terpeny, flawonoidy, witaminy, pierwiastki śladowe, chlorofil, wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz inne substancje.

Do celów medycznych wykorzystywane są wyłącznie surowce pochodzące z hodowli w ściśle określonych kontrolowanych i certyfikowanych zakładów produkcyjnych, gdzie cały proces produkcji, począwszy od procesu hodowli i uprawy, w którym określa się wartości składników aktywnych w hodowanej roślinie, aż po wytworzenie produktu finalnego.

Kannabidiol jest jednym z ponad 80 związków z grupy cząsteczek zwanych kannabinoidami, oraz jednym z ponad 480 związków naturalnie występujących w konopiach.

W celach terapeutycznych (medycznych) zastosowania Marihuany Medycznej stosuje się susz z konopi indyjskich (Cannabis sativa L. subsp. Indica) zawierający THC, jako surowiec farmaceutyczny do przygotowania leku recepturowego. Marihuana medyczna z zawartością THC dostępna jest wyłącznie na receptę wystawioną przez lekarza, jako surowiec farmaceutyczny do przygotowania leku recepturowego.