Konopie

Historia stosowania marihuany w terapii obejmuje tysiące lat.

Konopie indyjskie (Cannabis sativa L. subsp. Indica) i Konopie siewne (Cannabis sativa L. subsp. Sativa) najprawdopodobniej pochodzą z Azji Środkowej. Pojawiły się około dwanaście tysięcy lat temu. Hodowano je dla wytrzymałych włókien, nasiona stosowano jako pokarm, a z rośliny (kwiatów) wyrabiano leki na różne dolegliwości. Kwiaty z obu roślin są wykorzystywane do jako surowiec farmaceutyczny do przygotowania leków recepturowych Marihuany Medycznej.

Historia stosowania Marihuany Medycznej w terapii obejmuje tysiące lat. Stosowana była już 4 tys. lat temu w chińskiej i hinduskiej medycynie ludowej wykorzystywano przeciwbólowe, przeciwbiegunkowe oraz psychotropowe działanie marihuany i wykorzystywana jako lek do lat 40. XX wieku, kiedy to w Stanach Zjednoczonych została zakazana. W porównaniu z innymi aktywnymi terapeutycznie substancjami, kannabinoidy wyróżnia znaczne bezpieczeństwo, biorąc pod uwagę toksyczność tych związków. Do tej pory nie opublikowano doniesień naukowych dowodzących, że konsumpcja marihuany, bez względu na ilość i siłę działania, doprowadziła do śmiertelnego zatrucia. Zgodnie z danymi Instytutu Medycyny (The Institute of Medicine, USA) skutki niepożądane leków na bazie konopi mieszczą się w zakresie efektów akceptowanych dla innych leków.

Kannabinoidy zaliczane są do najważniejszych substancji czynnych, które odpowiadają za większość własności psychoaktywnych konopi indyjskich. Obecnie znanych jest ponad czterysta związków, z czego około siedemdziesiąt to kanabinole. Konopie jako jedyne wytwarzają te unikatowe substancje wykorzystywane, które wzmacniają ich efekt terapeutyczny.

Badania na temat terapeutycznego wykorzystania kannabinoidów są bardziej powszechne, a ro­snąca liczba badań wskazuje, iż kannabinoidy mogą mieć właściwości lecznicze w niektó­rych chorach. Obecnie znane są specyficzne receptory dla kanna­biniodów klasyfikowane jako CB1 i CB2, które różnią się powinowactwem do różnych substancji czynnych i lokalizacją. Receptory CB1 głównie znajdują się na zakończeniach nerwowych, gdzie pośredniczą w hamowaniu uwalniania przekaźników [26]. Występują również w adipocytach, leukocytach, śledzionie, ser­cu, płucach, wątrobie, trzustce, nerkach, narządach rozrodczych, mięśniach oraz skórze [20, 24]. Natomiast receptory CB2 w największej ilości występują w komórkach układu immunologicznego, gdzie jedną z ról jaką odgrywają jest modulowanie uwalniania cytokin [26]. Wiele informacji na temat farmakodyna­miki kanabinoli dotyczy efektów głównego psychoaktywnego składnika THC, który wykazuje aktywność z obydwoma recepto­rami, ale efekty psychoaktywne pośredniczą przez receptory CB1 [12].

Dwie najpopularniejsze drogi jakimi kanabinole dostają się do organizmu to inhalacja suszu przez waporyzarot bądź spożycie doustne w postaci ekstraktu olejowego. Podczas inhalacji dym w płucach ma bezpośredni kontakt z krwioobiegiem poprzez bogatą sieć naczyń włosowatych. Krew obfita w kanabinole niemal natychmiastowo dostaje się do mózgu, to powoduje, że pierwsze objawy mogą wystąpić już po dziesięciu sekundach [18]. Po przyjęciu doustnym w trakcie trawienia substancje aktywne w związki muszą ulec wchłanianiu, a zatem objawy działania występują znacznie później [9].

Marihuana Medyczna w postaci surowców farmaceutycznych do przygotowania leku recepturowego w postaci ekstraktów olejowych lub suszu są stosowane w wielu jednostkach chorobowych to część leczenia wielodyscyplinarnego, jako terapia wspomagająca i stanowiąca kolejną opcję terapeutyczną dla pacjentów. Znajduje ona szerokie zastosowanie w terapii silnego bólu związanego z chorobami nowotworowymi, do łagodzenia symptomów związanych z chemioterapią, jak nudności i wymioty, oraz neuropatycznych bólów rozmaitego pochodzenia. Zastosowanie Marihuany Medycznej z THC obejmuje również  łagodzenie stanów spastycznych w stwardnieniu rozsianym, a także zmniejszeniu odczucia bólu, depresji, przemęczania. Stosowana jest z powodzeniem w leczeniu pacjentów z epilepsją, gdzie odnotowuje się dużą redukcję częstości napadów, w tym napadów atonicznych. W terapii reumatoidalnego zapalenia stawów Marihuana Medyczna może korzystnie zmniejszyć odczucie bólu i obrzęk stawów, jak również zapobiegać niszczeniu stawów i postępowi choroby.