Dla Pacjenta

Marihuana, również znana jako konopia indyjska, jest rośliną pochodzącą z Azji, która jest uprawiana na całym świecie. Liście marihuany zawierają substancje chemiczne zwane kannabinoidami, w tym tetrahydrokannabinol (THC). Marihuana jest często używana do celów medycznych.

Oleje konopne (marihuany medycznej z THC) są naturalnym wyciągiem roślinnym pozyskiwanym z konopii indyjskich (Cannabis sativa L. subsp. Indica) zawierający ekstrakt THC. O użyciu i dawkowaniu decyduje wyłącznie lekarz prowadzący terapię, przepisując receptę na surowiec farmaceutyczny do sporządzania leku recepturowego, który wydaje wyłącznie apteka.

Terapia kannabinoidami (marihuaną medyczną z THC) jest częścią leczenia wielodyscyplinarnego (multimodalnego), o charakterze terapii wspomagającej. Dostępne dane kliniczne uzasadniają dodanie produktu kannabinoidowego do aktualnej terapii, która przebiega w sposób niekontrolowany, a taki stan występuje się u około 50% pacjentów. Niekontrolowany przebieg choroby, to taki w którym objawy nadal występują u pacjenta i nie ma możliwości zwiększenia dawki aktualnej terapii ze względu na wzrost działań
niepożądanych.

Należy pamiętać, że występujące olejki z CBD nie stosuje się w celach terapeutycznych.

Marihuana Medyczna jest wyłącznie dostępna na receptę wystawioną przez lekarza i wydaną w aptece, jako surowiec farmaceutyczny do przygotowania leku recepturowego.

Produkty zawierające THC posiadają naukowo udowodnioną skuteczność we wspomaganiu leczenia wielu schorzeń.

Marihuana Medyczna z THC na świecie najczęściej jest stosowana w kilku głównych jednostkach chorobowych: ból przewlekły, onkologia, epilepsja, stwardnienie rozsiane, psychiatria, HIV/AIDS. Produkty Marihuany Medycznej w postaci oleju z THC, mogą być również stosowane w terapii wspomagającej w następujących stanach chorobowych: chorobach neurodegeneracyjnych takich jak: choroba Alzheimera, pląsawica Huntingtona, choroba Parkinsona; innych chorobach takich jak: chroniczny ból w przebiegu choroby nowotworowej, choroba Leśniowskiego-Crohna.

Olej konopny z THC, jako lek recepturowy posiada kilka zalet wobec stosowania suszu: dokładnie odmierzona i miareczkowana dawka, łatwość podania, większa intymność przyjmowania leku.

W przyszłości możemy spodziewać się jeszcze więcej badań naukowych i innowacji w leczeniu za pomocą marihuany.